Ramadan (2020 rok)

  • 24 kwietnia

Ramadan to najważniejszy miesiąc dla wszystkich Muzułmanów. To dziewiąty miesiąc według ich kalendarza, który wykorzystują do celów religijnych. Według Koranu to wtedy rozpoczęło się objawienie archanioła Gabriela, prorokowi Mahometowi. Wówczas przedstawił on mu kilka wersetów świętej księgi muzułmanów.

W ciągu dnia Muzułmanie nie mogą spożywać posiłków i pić napojów (w tym wody). Post kończy się po zmierzchu, kiedy mogą jeść i pić do woli, ale przystępują do dwóch posiłków iftar i suhur. Ostatni posiłek mogą spożyć przed wschodem słońca, przed poranną modlitwą. Post ma być ochroną przed karą ze strony Allaha. Mogą tego uniknąć karmiące matki, kobiety ciężarne, osoby chore psychicznie. Mogą wybrać sobie inne 30 dni poza ramadanem oraz nakarmić jedną osobę, której nie stać na posiłek.

Kiedy jest Ramadan?

Ramadan nie ma konkretnej daty i w każdym roku przypada na inne dni. W 2020 roku trwa od 24 kwietnia do 23 maja. Według hidżry, czyli kalendarza muzułmańskiego jest to 1414 roku. Pierwszym rokiem jest 622 rok według kalendarza gregoriańskiego.